1. pl
  2. en

P L    E N 

Pierwsze półrocze 2024 roku przyniosło znaczący spadek liczby nowo oddanych budynków mieszkalnych w Polsce. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), do użytkowania przekazano 42,2 tys. budynków, co oznacza spadek o 22,7% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Ta zmiana jest niepokojąca, zwłaszcza w kontekście rosnącego zapotrzebowania na mieszkania w kraju, szczególnie w większych aglomeracjach.

 

Dominacja budynków jednorodzinnych

 

Budynki jednorodzinne zdecydowanie dominują na rynku – stanowiły one aż 97,3% wszystkich oddanych do użytkowania budynków w I półroczu 2024 roku. Z kolei w nich znajdowała się prawie połowa ogółu nowo wybudowanych mieszkań. Ta struktura podkreśla znaczenie budownictwa indywidualnego w Polsce, które od lat stanowi istotny segment rynku mieszkaniowego.

 

Technologia wnoszenia budynków mieszkalnych w Polsce pozostaje tradycyjna – w 98,1% przypadków zastosowano technologię murowaną. Co więcej, przeważają budynki dwukondygnacyjne (62,3%), a także jednokondygnacyjne (32,1%). Budynki te odpowiadają za odpowiednio 32,7% i 14,7% wszystkich nowo wybudowanych mieszkań. Z kolei w budynkach trzykondygnacyjnych i wyższych, które stanowiły jedynie 5,6% wszystkich budynków, ulokowano ponad połowę nowo oddanych mieszkań (52,6%).

 

Zmieniający się rynek deweloperski

 

Deweloperzy wciąż mają istotny udział w rynku mieszkaniowym, odpowiadając za budowę 61,4% wszystkich nowo oddanych mieszkań w I połowie 2024 roku. W porównaniu do roku poprzedniego udział mieszkań na sprzedaż lub wynajem wzrósł o 3,7 pkt proc. Równocześnie spadł udział mieszkań budowanych przez inwestorów indywidualnych o 4,5 pkt proc., co odzwierciedla rosnące zainteresowanie rynkiem deweloperskim, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie dostępność terenów budowlanych pod budownictwo jednorodzinne jest ograniczona.

 

Warto jednak zaznaczyć, że przeciętny czas trwania budowy budynku mieszkalnego od rozpoczęcia do oddania do użytkowania wyniósł 44 miesiące. Co ciekawe, budynki wielorodzinne powstają prawie dwukrotnie szybciej niż budynki jednorodzinne, co ma istotne znaczenie dla rynku deweloperskiego, który stawia na szybką realizację projektów.

 

Warunki sanitarno-techniczne mieszkań

 

Mieszkania oddane do użytku w I połowie 2024 roku charakteryzowały się dobrym wyposażeniem w urządzenia sanitarno-techniczne. Wodociąg z sieci posiadało aż 94,5% mieszkań, co pokazuje stabilny dostęp do podstawowej infrastruktury w większości nowych inwestycji. Z kolei kanalizację z odprowadzeniem do sieci miało 79,7% mieszkań. Wyraźnie mniej mieszkań (34,2%) było podłączonych do sieci gazowej, co może być związane z rosnącą popularnością alternatywnych źródeł ogrzewania, takich jak pompy ciepła.

 

Ciekawym wskaźnikiem jest również fakt, że tylko 37,3% mieszkań miało dostęp do centralnej sieci grzewczej, co w przypadku budynków wielorodzinnych często stanowi standard. Z kolei coraz większą rolę odgrywa lokalna produkcja ciepła, co widać w rosnącym udziale mieszkań korzystających z elektrociepłowni, ciepłowni lub osiedlowych kotłowni.

 

Spadek liczby mieszkań i powierzchni użytkowej

 

W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku oddano do użytkowania 95,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 8,6 mln m². Oznacza to spadek liczby mieszkań o 14,5% w stosunku do analogicznego okresu w 2023 roku. Powierzchnia użytkowa nowo oddanych mieszkań również spadła – o 17,9%, co wynika z mniejszej liczby oddanych budynków i zmiany preferencji co do wielkości nowych mieszkań.

 

Średnia powierzchnia nowo oddanego mieszkania wyniosła 90,2 m², co jest nieznacznym spadkiem w porównaniu do 93,9 m² w I połowie 2023 roku. Warto zwrócić uwagę na rozbieżności między powierzchnią mieszkań w budynkach jednorodzinnych (131,9 m²) a wielorodzinnych (51,9 m²), co potwierdza, że budownictwo wielorodzinne odpowiada na zapotrzebowanie na bardziej kompaktowe mieszkania w miastach.

 

Regionalne różnice w liczbie nowych mieszkań

 

W ujęciu regionalnym największą liczbę nowych mieszkań oddano w województwach mazowieckim (18,1% udziału w kraju) i małopolskim (10,4%). Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, czyli liczba mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, wyniósł dla Polski 2,5. Największe wartości wskaźnika odnotowano w województwach pomorskim (3,5), podlaskim (3,2) i mazowieckim (3,1), co pokazuje silny popyt na mieszkania w tych regionach. Z kolei województwa opolskie, warmińsko-mazurskie i śląskie charakteryzowały się najniższymi wartościami tego wskaźnika, co może sugerować mniejszą dynamikę budownictwa w tych obszarach.

 

Perspektywy rynku mieszkaniowego

 

Spadek liczby oddanych budynków mieszkalnych w I połowie 2024 roku jest wyraźnym sygnałem spowolnienia w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Wpływ na ten stan rzeczy mają zarówno zmieniające się warunki gospodarcze, jak i rosnące koszty materiałów budowlanych oraz problemy z dostępnością kredytów hipotecznych. Jednak w dłuższej perspektywie, biorąc pod uwagę rosnący popyt na mieszkania, można spodziewać się odbicia na rynku, zwłaszcza w większych miastach, gdzie presja na nowe inwestycje pozostaje wysoka.

PL   EN

P L    E N 

1 1 . 0 2 . 2 0 2 4

C Z Y T A J

1 1 . 0 2 . 2 0 2 4

C Z Y T A J

1 1 . 0 2 . 2 0 2 4

C Z Y T A J

1 1 . 0 2 . 2 0 2 4

C Z Y T A J

1 1 . 0 2 . 2 0 2 4

C Z Y T A J

1 1 . 0 2 . 2 0 2 4

C Z Y T A J

1 1 . 0 2 . 2 0 2 4

C Z Y T A J

1 1 . 0 2 . 2 0 2 4

C Z Y T A J

P O W R Ó T


 

1 1 . 0 9 . 2 0 2 4

Spadek liczby oddanych budynków mieszkalnych w Polsce o 22,7% r/r w I poł. 2024 roku

O B S E R W A C J E

 


 

All rights reserved, 2022

Black Whale Sp. z o.o.

ul. Żelazna 2

40-851 Katowice

biuro@blackwhale.pl
507 508 334

P O Z O S T A Ł E
 

O nas
Region CEE

Obserwacje

Dla mediów

N A W I G A C J A
 

Strona główna
Wartość dla klientów

Obszary wsparcia

Sektory rynku