P L E N
W pierwszym kwartale 2025 roku wartość inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce osiągnęła 600 mln euro – to aż o połowę więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Chociaż pod względem wolumenu inwestycyjnego Polska zajęła drugie miejsce w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), liderem okazały się Czechy z imponującym wynikiem 1,5 mld euro – wynika z najnowszych analiz firmy doradczej Colliers.
W całym regionie CEE inwestycje zwiększyły się o 143% rok do roku. Polska wyprzedziła Węgry, Rumunię i Słowację, umacniając swoją pozycję jednego z kluczowych rynków w regionie. Co ciekawe, mimo wzrostu w ujęciu rocznym, łączna wartość transakcji w Polsce była o 11% niższa niż w I kwartale 2023 roku.
Warszawa wyróżnia się na tle regionu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej – stolica Polski może pochwalić się najniższymi stopami kapitalizacji wśród krajów CEE. Dla segmentów logistyki i biur wynoszą one 6,25%, a dla obiektów handlowych 6,50%. To sygnał silnego zaufania inwestorów i potwierdzenie dojrzałości warszawskiego rynku.
Eksperci Colliers zwracają uwagę na wzrost aktywności inwestycyjnej w trzech głównych sektorach – biurowym, handlowym i magazynowym – co ma związek m.in. z poprawą warunków finansowania oraz utrzymującymi się pozytywnymi prognozami gospodarczymi. Dodatkowym impulsem rozwoju staje się sektor centrów danych, który zyskuje na znaczeniu w związku z rozwojem sztucznej inteligencji i potrzebą lokowania infrastruktury bliżej użytkownika końcowego.
Pomimo globalnej niepewności politycznej i gospodarczej – w tym obaw dotyczących ewentualnych zmian w polityce handlowej USA – rynek nieruchomości komercyjnych w Europie odbudowuje się. Wzrost aktywności najemców, szczególnie w topowych lokalizacjach biurowych takich jak Paryż, przełożył się na wzrost stawek czynszowych – indeks analizowany przez Colliers wzrósł o 6,4% r/r.
Coraz większe zainteresowanie budzą również sektory odporne na zmienność gospodarczą – w tym hotele, akademiki czy nieruchomości przemysłowe. Te ostatnie zyskują także dzięki rosnącej roli infrastruktury obronnej i logistycznej w regionie.
Z danych Colliers wyłania się obraz rynku, który – mimo wyzwań geopolitycznych – potrafi przyciągać kapitał i wykazuje oznaki odbudowy. Warszawa, z jej stabilną pozycją i konkurencyjnymi stopami zwrotu, ma szansę pozostać jednym z kluczowych punktów na inwestycyjnej mapie Europy.
.
PL EN
P L E N
1 1 . 0 2 . 2 0 2 4
C Z Y T A J
1 1 . 0 2 . 2 0 2 4
C Z Y T A J
1 1 . 0 2 . 2 0 2 4
C Z Y T A J
1 1 . 0 2 . 2 0 2 4
C Z Y T A J
1 1 . 0 2 . 2 0 2 4
C Z Y T A J
1 1 . 0 2 . 2 0 2 4
C Z Y T A J
1 1 . 0 2 . 2 0 2 4
C Z Y T A J
1 1 . 0 2 . 2 0 2 4
C Z Y T A J
P O W R Ó T
2 9 . 0 5 . 2 0 2 5
Wzrost wartości transakcji do 600 mln euro w I kw. na rynku nieruchomości komercyjnych (+50% r/r)
O B S E R W A C J E
All rights reserved, 2022